2026. június 25., csütörtök

Levelet kaptam, lájf


Levelet kaptam a miniszterelnöktől, mondanám el a véleményem a tervezett alaptörvény-módosításról. Én még ilyet soha nem csináltam, de hát új korszak van, rendszerváltás vagy a mi a szösz, szóval úgy gondoltam, válaszolok és leírom a kifogásaim azzal az egy ponttal kapcsolatban, amely – az általános egyetértés mellett – kiverte nálam a biztosítékot.

Tisztelt Cím!

Magyarország Alaptörvénye 17. módosításának tervezetében a 2. cikkben foglalt korlátozást a magyar demokrácia szükséges megerősítése szempontjából kifejezetten károsnak, kontraproduktívnak tartom. Éppen a végrehajtó hatalom túlsúlya és bebetonozása ellen van szükség erős és a kormánytól személyükben független képviselőkre, akik képviselőségük ideje alatt mindvégig törekszenek arra, hogy választóik bizalmát megőrizzék, és lehetőleg újraválasszák őket. Az újraválasztásra való törekvés a képviselői motiváció nagyon fontos része, a tervezett változtatás a harmadik ciklusra ezt a motivációt elveszi, ezzel – legalábbis az egyéni képviselők esetében – lényegesen gyengíti a törvényhozó hatalmat mint a végrehajtó hatalom lehetséges ellensúlyát. Az, hogy az Országgyűlés sem az elmúlt 16 évben, sem azelőtt nem játszott ilyen szerepet, még nem ok arra, hogy ettől a feladatától a jövőre nézve is eltekintsünk. Végül megjegyzem, hogy a 2. cikk indoklása nem tartalmaz komolyan vehető elemeket, különös tekintettel arra, hogy az lehetőségekről beszél (a tisztségviselők megújításának lehetősége, új tapasztalatok megjelenése), ezek a lehetőségek azonban minden esetben a választók rendelkezésére állnak, az újraválasztás lehetőség a választók szabadságát semmilyen értelemben nem korlátozza.

Tisztelettel
dr. Knausz Imre

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése